"Pokaži koliko voliš Vukovar"

Autor: Marija Bratonja, 9. 9. 2015.

Gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava skupa s Marijom Grgić i Mirjanom Grahovac, začetnicama inicijative POKAŽI KOLIKO VOLIŠ VUKOVAR, održao je 5. rujna 2015. godine konferenciju za medije na kojoj je predstavljena sama inicijativu.

Krajem prošle školske godine profesorice Ekonomske škole Vukovar, Marija Grgić i Mirjana Grahovac, započele su putem društvenih mreža inicijativu POKAŽI KOLIKO VOLIŠ VUKOVAR...

Suočene s učestalim ispisom učenika i iseljavanjem mnogih Vukovaraca u inozemstvo poželjele su učiniti nešto za svoj grad. Rezultat promišljanja je inicijativa koja je zaživjela ovoga ljeta diljem Hrvatske i kojoj se preko društvenih mreža priključilo preko 3000 građana. Ideja je da roditelji djeci za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture ili preobuku za nastavu kupe Startas tenisice, brand vukovarske tvrtke Borovo.

Ovom inicijativom želi se potaknuti kupovina hrvatskih proizvoda, u ovom slučaju proizvoda poznate vukovarske tvrtke Borovo kako bi se na takav način sačuvala radna mjesta te zaustavio odljev stanovništva.

Konferenciji su također nazočili pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i međunarodnu suradnju Marijana Grubišić, predstavnici tvrtke Borovo, Vjekoslav Ferdebar, voditelj veleprodaje i Anica Panenić, asistentica u uredu uprave kao i učenici srednjih škola koji su se svesrdno angažirali na širenju inicijative.

„Iznimno mi je zadovoljstvo što su baš moje bivše kolegice iz Ekonomske škole pokrenule inicijativu. Začuđujuće je, ali mi je i drago što ovakva ideja pristiže iz redova prosvjetnih radnika. Također, ponosan sam što ponovno u teškim vremenima Vukovar staje na hrvatski nacionalni branik. Vukovar je samo mali segment Republike Hrvatske, ali je očito vrlo bitan. Još jednom, Vukovar se samostalno kreće boriti za vlastiti opstanak, u ovom slučaju gospodarski, a hrvatski građani se uključuju u tu borbu i pokazuju koliko cijene i vole Vukovar,“ rekao je gradonačelnik Penava izražavajući bezuvjetnu potporu koju inicijativa ima od Grada Vukovara. „Grad Vukovar time još jednom pokazuje kako podržava i stoji iza svake inicijative koja će za rezultat imati dobrobit svih građana. Iznimno nam je zadovoljstvo što ovim putem cijela Hrvatska ima priliku na konkretan način pomoći Vukovaru poticanjem razvoja tvornice velikog potencijala. Svi znamo koliko se danas teško probiti i održati na tržištu. Na ovaj način građani mogu direktno utjecati na napredak Borova i zadržavanje toliko potrebnih radnih mjesta,“ naglasio je gradonačelnik Penava.

„Mi nastavnici svakodnevno smo suočeni sa stvarnim životom u gradu. Mnogim učenicima roditelji ne rade tako da su nastavnici svjedoci sve lošije financijske situacije koja pogađa njihove učenike koji si ne mogu priuštiti svu potrebnu školsku opremu, a kamo li ekskurzije. Posebno su pogođeni ispisom učenika zbog preseljenja u inozemstvo. Svakodnevno svjedočimo iseljavanju čitavih obitelji u potrazi za poslom i boljim životom. Gospođa Grahovac i ja nismo mogle pasivno promatrati to što se događa nego smo se odlučile nešto poduzeti. Vjerujemo kako smo ovom inicijativom pružile i pozitivan primjer mladima koji su se uključenjem u ovaj projekt naučili aktivno boriti i zauzimati za vlastitu dobrobit. Također, smatramo kako je Borovo tvornica velikog potencijala koja može ponuditi rješenje za nezaposlenost čitavog grada i šire. Nadamo se kako ova akcija neće biti kratkotrajnog karaktera nego da će zaživjeti dugi niz godina,“ objasnila je Marija Grgić, jedna od začetnica inicijative te se zahvalila Gradu Vukovaru i gradonačelniku koji je potpora projektu od samoga početka.

Vjekoslav Ferdebar, voditelj veleprodaje Borova, zahvalio se inicijatorima projekta i naglasio da bi Borovo uistinu moralo zaposliti još mnogo radnika ukoliko bi samo svaki sedmi stanovnik Republike Hrvatske jednom godišnje kupio borovski proizvod. Istaknuo je kvalitetu borovske obuće koja se bazira na prirodnim materijalima i ručnoj izradi.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i međunarodnu suradnju Marijana Grubišić najavila je ovom prilikom studiju koju izrađuje Grad Vukovar, a kojoj je cilj brendiranje svih vukovarskih proizvoda kako bi svi građani Republike Hrvatske mogli prepoznati i cijeniti vukovarsku kvalitetu.

*tekst i fotografije preuzeti s portala vukovar.hr