5. LISTOPADA - SVJETSKI DAN UČITELJA

Autor: Željka Geto, 2. 10. 2015.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Na taj dan se želi podsjetiti da je rad učitelja i nastavnika prepoznati kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.

Unatoč tomu što se čini da se učitelji manje cijene nego prije, da stalno trpe uvrede i napade, upravo se obilježavanjem ovoga dana želi podržati učitelje da nastoje poučavati buduće generacije kako bi obrazovanje doseglo visoku razinu društvene važnosti te kako bi učitelji uživali položaj u društvu.

Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Učitelj prema Preporuci o statusu učitelja ima bitnu ulogu u unaprjeđenju odgoja i obrazovanja te u razvoju čovjeka i suvremenog društva treba mu se osigurati određeni status, odnosno uvažiti važnost učitelja, osigurati radne uvjete, naknadu kao i druge materijalne dobitke koji im se dodjeljuju kao grupi u odnosu na druge struke.
Obrazovna internacionala (EI) svjetska federacija sindikata stručnjaka u obrazovanju sa sjedištem u Bruxellesu, čvrsto vjeruje da Svjetski dan učitelja treba biti međunarodno priznat i obilježavati se u cijelom svijetu. Napori Obrazovne internacionale i njene 401 članice doprinijeli su međunarodnom priznanju i obilježavanju toga dana širom svijeta.
SHU je 2014. podsjetio kako bi i učitelji voljeli kada bi njihov napor i svakodnevni izazovi rezultirali materijalnim i statusnim priznanjem i valorizacijom koju zaslužuju. Istaknuo je kako kvalitetna naobrazba pruža nadu u bolji život te dodao kako nema jačega temelja za trajni mir i održivi razvoj, napredak i boljitak od kvalitetne naobrazbe koje pružaju dobro podučeni, cijenjeni i motivirani učitelji.

Izvor: http://www.ljevakskole.hr

Ukupno: 919612