SAJAM KNJIGA U BEOGRADU / AKCIJA PRIKUPLJANJA NOVČANIH SREDSTAVA I KUPOVINE LEKTIRE ZA SRPSKI JEZIK

Autor: Željka Geto, 10. 11. 2015.

Na beogradskom sajmu knjiga predstavljaju se  domaće i strane knjige, omogućuje se  kupovina i prodaja autorskih prava te tematski razgovori i službe. Na sajmu budu prisutni knjižari, distributeri, knjižničari i pisci koji promoviraju knjige.

Učenici Ekonomske škole Vukovar posjetili su sajam knjiga u Beogradu te obnovili lektirnu građu na srpskom jeziku sa čak 8 naslova te 62 primjerka knjige. Vrlo je važno istaknuti kako se već treću godinu za redom provodi solidarna  akcija učenika i profesora u prikupljanju sredstava kojima se obnavlja lektirni fond, ali se pokusava kupiti i  koja knjiga i nastavno sredstvo za svaki predmet iz Nacionalne grupe predmeta, kako nam govori profesorica srpskog jezika Mirjana Radišić Balihodžić.

Dojmove sa sajma knjiga u Beogradu napisala nam je Jelena Tadić, učenica trećeg razreda Ekonomske škole Vukovar:

"Poslednju nedelju oktobra meseca učenici naše škole s nestrpljenjem iščekuju, jer znaju da se bliži Sajam knjiga u Beogradu. Starijim srednjoškolcima pridružili su se I prvi razredi, od kojih su neki po prvi put posetili ovaj sajam koji ima međunarodni karakter.

30.10.2015. godine u ranim jutarnjim satima učenici su zajedno sa svojim profesorima krenuli put glavnog odredišta, a to je Sajam knjiga. Ovogodišnji jubilarni 60. sajam bio je posvećen Rusiji i ruskoj literaturi, a posebna počast  odana je velikanima: Danilu Kišu povodom 80 godina od njegovog rođenja, Branku Ćopiću  obeleživši 100 godina od njegovog rođenja i Metodiju, jednom od solunskih misionara koji su širili pismo i hrišćanstvo među nepismenim Slovenima, a ove godine obeležavamo 1200 godina od njegovog rođenja. U bogatoj ponudi i zahvaljujući prihvatljivim cenama, svako je mogao pronaći knjigu “za svoju dušu”.  Kako bi upotpunili ovaj dan, naše profesorice Mirjana Radišić Balihodžić i Slađana Milješić organizovale su  i posete muzejima. Učenici 1. i 2. razreda posetili su Muzej Vuka i Dositeja dok su učenici 3. i 4. razreda posetili Muzej Nikole Tesle u Beogradu.

Nakon ovih poseta i novih usvojenih saznanja o ovim srpskim velikanima, učenici su dobili par sati slobodnog vremena. Naravno, kao i uvek, iskoristili smo  to najbolje što smo znali, uživali u čarima Beograda i druženju.

Svi na broju, prepričavajući  događaje toga dana,  u dobrom raspoloženju putovali smo nazad prema Vukovaru. "

Izvor: