HUM posjetila Ekonomsku školu Vukovar

Autor: Željka Geto, 27. 11. 2015.

Hrvatska udruga za mirenje osnovana je 19. rujna 2003. godine. Udruga je osnovana na entuzijazmu i vjeri osnivača u način rješavanja sporova koji se temelji na dijalogu, uvažavanju te razumijevanju stajališta i interesa suprotstavljenih strana. Udruga danas broji preko 400 članova. Aktivnosti Udruge usmjerene su na razvoj, implementaciju i promicanje mirenja kao alternativnog načina rješavanja sporova.

Mirenje (medijacija) je postupak u kojem stranke u konfliktu ili sporu u sigurnom ozračju uz pomoć treće nepristrane osobe izmiritelja imaju priliku riješiti svoj spor na vlastiti način.

Izmiritelji strankama pomažu uspostaviti konfliktom prekinutu komunikaciju, iznijeti slobodno svoju stranu priče, omogućiti im da se međusobno slušaju, čuju i razmiju. Kroz mogućnost iznošenja upravo onoga što je njima osobno važno te kroz međusobno razumijevanje razloga njihovih suprotnih stajališta o predmetu spora, stranke su u prilici svoje razlike pibližiti i postići rješenje spora, sklopiti nagodbu od zajedničkog interesa. Izmiritelji pomažu strankama u iznalaženju rješenja i sklapanju nagodbe. Zato se mirenje još naziva potpomognutim pregovaranjem.

Misija HUM-a je Na nacionalnoj i međunarodnoj razini okupiti i povezati ljude i institucije kojima je zajedničko jednako uvažavanje vrijednosti svih ljudi kao jedinstvenih i neponovljivo različitih bića. Kroz promociju i življenje mirenja, edukaciju, prevenciju i rješavanje sporova mirenjem, žele mirenje učiniti opće prihvaćenim načinom rješavanja sporova.

HUM je bila i u našoj školi 26.11. "Članovi Hrvatske udruge za mirenje, predsjednik udruge Srđan Šimac, Duška Pribičević Gelb i Suzana Fugaj, družili su se s učenicima i nastavnicima naše škole. Više od 300 učenika imalo je priliku čuti razmišljanja ljudi koji se dugi niz godina bave mirnim načinom rješavanja sukoba, kako u obitelji, tako i u učionici, u radnom kolektivu, među strankama koje već vode sudski spor i na svim onim mjestima gdje su ljudi s različitim potrebama i interesima. Neformalno predavanje za učenike održano je u sportskoj dvorani, a nastavnici i ostali zaposlenici imali su priliku čuti dio treninga koji provode medijatori Udruge na Osnovnoj obuci za miritelje (medijatore) i njihova osobna iskustva, koja nam kazuju da je puno bolje biti u MIRU nego biti u pravu." - izjavila je profesorica  Ekonomske škole u Vukovaru - Ksenija Jovičić.

Posjetite službenu stranicu Hrvatske udruge i informirajte se više:

U našoj foto - galeriji pogledajte sve fotke:

Ukupno: 919888