10.prosinca- Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Željka Geto, 10. 12. 2015.

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine na dan kada je u UN-u 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima.

Izradili : Jurica Duvnjak, Ante Ivan Rajković, Manuel Francuzović, Vanja Čepo, Luka Suman i Matea Karlović

"Sva se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva." - tako počinje 1. članak Opće deklaracije o ljudskim pravima.

To znači da svi mi od trenutka rođenja posjedujemo određena prava koja se nazivaju ljudskim pravima. Ljudska prava su zajamčena svakom čovjeku na temelju njegova postojanja kao čovjeka i ona su neotuđiva, što znači da ne mogu nikome biti oduzeta.

Ljudskim pravima smatraju se zajamčena prava pojedinca na zaštitu od države, prava koja mu pripadaju na temelju njegova postojanja kao čovjeka, prava koja u svakom slučaju ostaju održiva i država ih ne može ograničavati.

Jezgri ljudskih, odnosno osnovnih, prava pripadaju:

- dostojanstvo čovjeka
- pravo na razvoj osobe
- jednakost pred zakonom i ravnopravnost
- sloboda religije i rasuđivanja, sloboda učenja
- sloboda mišljenja
- sloboda tiska i informacija
- sloboda okupljanja, sloboda ujedinjavanja, sloboda kretanja
- sloboda izbora zanimanja i sloboda rada
- nepovredivost stana, jamstvo privatnog vlasništva, jamstvo prava na    nasljedstvo
- pravo na azil i peticiju...

Izradili: Antun Vukas, Mihaela Vidić, Dunja Božić, Jelena Domazet, Marijana Janić, Dino Janić i Dominik Broz

U političkom rječniku pojam „ljudska prava“ označava cjelokupnost prava na slobodu koja pojedinac može zahtijevati na temelju svog postojanja kao čovjeka i koja mu zajednica mora pravno jamčiti iz etičkih razloga. U tom smislu riječ je o pravima, kroz čije se poštivanje i osiguranje legitimira neka politička zajednica.

Opća skupština UN-a proglasila je 10. prosinca kao Dan ljudskih prava, kako bi se usmjerila pozornost “naroda svijeta” na Opću deklaraciju o ljudskim pravima kao zajedničko mjerilo postignuća za sve narode i sve države. Potpisivanjem Opće deklaracije o ljudskim pravima (1948. godine) po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato je pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika” i pri tome udaren kamen temeljac za Međunarodni dan ljudskih prava.

Ukupno: 920824