2. 4. SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU

Autor: Željka Geto, 2. 4. 2016.

Prema procjenama, 67 milijuna ljudi širom svijeta živi život obilježen autističnim mišljenjem i pogledom na svijet.

18. prosinca 2007. godine Generalna skupština UN-a usvojila je rezoluciju 62/139 i proglasila 2. travanj Svjetskim danom svjesnosti o autizmu. Osnovna je svrha rezolucije općenito, obratiti pažnju svjetske javnosti na specifične zdravstvene probleme. Ova rezolucija treba potaknuti sve zemlje da poduzmu potrebne mjere za osiguravanjem ranog prepoznavanja i rane intervencije, kako bi osobe s autizmom imale bolji životni ishod i šansu da dostojanstveno žive svoj život u zajednici i ostvaruju ljudska i građanska prava.

Autizam je kompleksan razvojni poremećaj koji se javlja do treće godine života.  Uzrok ili kombinacija uzroka autizma nisu u potpunosti poznati. Postoji sve više dokaza da je autizam genetsko stanje te da vjerojatno uključuje nekoliko različitih gena.

Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima, te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje karakterizira nerazumijevanje svojih i emocija drugih ljudi, stereotipno i repetitivno ponašanje pojedinih pokreta ili radnji, te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Neka autistična djeca pokazuju iznimne motoričke, matematičke i druge vještine.

Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća. Primjereni edukacijski pristupi pružani tijekom cijelog života, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u tretman, te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći u okviru zajednice uz poticanje pozitivnog stava u društvu mogu poboljšati kvalitetu i dostojanstveniji stil života ovih osoba.

Sa ciljem senzibilizacije učenika i nastavnika u našoj su školi poduzete slijedeće aktivnosti:

Učenice 3 g i učenica 4 d razreda: Nikolina Miličević, Ivana Mažar, Marijana Janić i Danijela Lazić, pod vodstvom školskog defektologa, izradile su prekrasne plakate o autizmu koji su postavljeni na panoe u holu škole.

Za učenike i razrednike III.-ih razreda, u školskoj knjižnici, održana su predavanja na temu autizma, koje je proveo školski defektolog, a u okviru navedenih predavanja učenici su pogledali film: ˝Kišni čovjek˝ koji govori o autizmu.

Damir Kruljac, prof. def.