Europski i svjetski tjedan novca

Autor: Marija Bratonja, 29. 3. 2017.

U želji da sustavno i trajno potiče učenje i poučavanje za financijsku pismenost, kako bi što više građana, posebice mladih, steklo financijsko obrazovanje, Republika Hrvatska i ove godine obilježava Svjetski tjedan novca, Global Money Week (www.globalmoneyweek.org) i Europski tjedan novca, European Money Week (www.europeanmoneyweek.eu)...

Prema definiciji OECD-a, „Financijsko obrazovanje je proces izgradnje kapaciteta kojim pojedinci podižu svoje razumijevanje financijskih proizvoda i sadržaja te putem informacija, poučavanja i objektivnih savjeta razvijaju vještine i samopouzdanje, kako bi mogli postati svjesniji financijskih rizika, ali i prilika za informirane odluke, te kako bi znali kome se obratiti za pomoć, izgraditi prikladne stavove i reakcije, a radi poboljšanja svog financijskog položaja i dobrog upravljanja novcem.“

Slijedom toga, Ministarstvo financija u suradnji s Ministarstvom gospodarstva poduzetništva i obrta, Ministarstvom znanosti i obrazovanja, Agencijom za odgoj i obrazovanje, Hrvatskom udrugom banaka, Hrvatskom narodnom bankom, Hrvatskim uredom za osiguranje, Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga, Hrvatskom gospodarskom komorom, Udrugom društava za upravljanjem mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava te Hrvatskom udrugom poslodavaca u tjednu od 27. ožujka do 2. travnja 2017. godine nizom aktivnosti obilježava Svjetski i Europski tjedan novca.

Tijekom Tjedna će se organizirati posjeti učenika i studenata državnim i financijskim institucijama, studentske debate, predavanja za srednjoškolce i studente širom Republike Hrvatske, prigodne nagradne igre i prezentacije, objava materijala vezanog uz financijsku pismenost te mnoge druge aktivnosti. Osim toga, u sklopu Tjedna, planirano je da se financijske institucije uključe u šire informiranje svih građana, a osobito mladih, o radu banaka, osiguravatelja, mirovinskih fondova, Zagrebačke burze i drugih financijskih institucija, kao dijela aktivnosti vezanih uz financijsko obrazovanje i stjecanje financijskih kompetencija, a njihova provedba će se nastaviti i tijekom godine.

*preneseno s http://www.mfin.hr/hr/svjetski-tjedan-novca-2017