Autor: Marija Rajčić, 14. 9. 2010.

Obilježen Hrvatski olimpijski dan - 10.09. 2010

BAVITE SE ŠPORTOM! HODAJTE, TRČITE, KREĆITE SE I NAPRAVITE PRVI KORAK PREMA ZDRAVOM NAČINU ŽIVOTA.

Dana 10. 09. 2010 u našoj Školi je obilježen Hrvatski olimpijski dan. U organizaciji profesora tjelesne i zdravstvene kulture učenici su mogli pogledati prigodne plakate i letke koji su promovirali šport i zdrav način života.

Hrvatski olimpijski odbor pokrenuo je prošle godine novu športsku manifestaciju pod nazivom Hrvatski olimpijski dan (skraćeno: HOD). Cilj programa je masovnije uključivanje građana u razne oblike sportskih aktivnosti i podizanje svijesti o važnosti redovnog bavljenja tjelesnim aktivnostima svakog čovjeka, a naročito djece i mladih.

Hrvatski olimpijski odbor utemeljen je 10. rujna 1991. godine. Osnivanje nacionalnog olimpijskog odbora ne samo da je jedan od najvažnijih datuma u novijoj hrvatskoj povijesti, nego je idealan povod za promidžbu sporta i olimpizma u Hrvatskoj.

Šetnja kroz povijest:

Prve olimpijske igre na kojima smo sudjelovali bile su 16. zimske olimpijske igre u Albertvilleu i 25. ljetnim olimpijskim igrama u Barceloni. Od tada i Hrvatska osvaja i „kući“ donosi brojna odličja.

Na posljednjim 29. ljetnim olimpijskim igrama koje su se održale u Pekingu u kolovozu ove godine, hrvatski olimpijci osvojili su dvije srebrne i tri brončane medalje (srebro: Filip Ude – gimnastika  i Blanka Vlašić – atletika; broncu: Snježana Pejčić – streljaštvo, Sandra Šarić – taekwondo i Martina Zubčić – taekwondo).

Na paraolimpijskim igrama koje se trenutno održavaju u Pekingu, danas (na Hrvatski olimpijski dan) po prvi puta u povijesti Hrvatska ima paraolimpijskog prvaka. Darko Kralj je osvojio zlatnu medalju i srušio svjetski rekord u bacanju kugle, a Branimir Budetić bio je srebrni u koplju.

• Olimpijske igre su sportsko natjecanje i održavaju se svake četiri godine.
  • Na igrama se zemlje natječu u pojedinačnim i timskim sportovima.
  • Zimske olimpijske igre održavaju se posebno, i to od 1994. godine, u godini između ljetnih igara.
  • Drevne olimpijske igre održavane su u grčkome gradu Olimpiji od 776. godine pr. Kr. do 393. godine kada ih je zabranio rimski car Teodozije.
  • U početku su se sastojale samo od utrka, a prerasle su u veliko natjecanje sportaša u mnogim disciplinama.
  • Moderne olimpijske igre utemeljio je francuski plemić barun Pierre de Coubertin.
  • Prve igre suvremenoga doba održane su u Ateni 1896. godine.
  • Olimpijske igre zamišljene su kao natjecanje sportaša amatera. (Amater je čovjek koji ne dobiva novac za bavljenjem sportom.)
  • Tijekom godina sve je više sportaša dobivalo pomoć ili sponzorstvo, te pravila danas više nisu tako stroga.
  • Međunarodni olimpijski komitet bira grad koji će biti domaćin olimpijskih igara.
  • Olimpijska zastava ima pet krugova u boji koji simboliziraju pet kontinenata.
  • Simbol vječne vatre, olimpijski plamen, jedno je od najpoznatijih olimpijskih znamenja.
  • Prvi je put plamen na otvaranju modernih olimpijskih igara upaljen na olimpijskim igrama u Amsterdamu 1928. godine.
  • Slijedeće olimpijske igre su zimske; XXI. (21.) po redu. Bit će održane 2010. godine u Vancouveru, u Kanadi.
  • Slijedeće XXX. (30.) ljetne olimpijske igre bit će održane 2012. godine u Londonu, u Velikoj Britaniji.

Ukupno: 919556
Ovaj mjesec: 1964