Mirotvorna škola

Autor: Marija Bratonja, 17. 5. 2019.

U sklopu nagrade Mirotvorna škola 2018.g. koju je zaslužila naša škola, na studijskom putovanju u Osijek, sudjelovali su David Mrđanov 2.d, Nemanja Jeremić 2.c, Bruno Nijemčić 1.g te Daniella Pranić i Željka Mašić, obje iz 4e te profesorice Zrinka Terzin-Dragun, Tea Maksimović i Branka Jagić...

Ekonomska škola Vukovar je primila nagradu za mirotvornu školu u sklopu natječaja Mirotvorna škola 2018.

Istu tu nagradu primile su srednja škola Delnice i Islamska gimnazija Zagreb.

Primajući nagradu škola je poslala pet nagrađenih učenika na pohađenje mirotvorne škole i nenasilne komunikacije gdje smo aktivno sudjelovali u programu. Prikupili smo znanja koja će nam zasigurno koristiti kao potencijalnim mirotvorcima. Upoznali smo se sa drugim mjestima, sa Delnicama drugačijeg mentaliteta i sa Islamskom gimnazijom Zagreb koja pripada posve dugačijoj vjeri. Vrlo smo se brzo složili i počeli se družiti, pomoglo nam je i u nadvladavanju bivših predrasuda s obzirom da ranije nismo imali kontakta sa islamskom religijom. Sudjelovali smo u prezentacijama i posjetama raznih organizacija, dobili dodatne informacije o događanjima danas, gdje se možemo prijaviti ako želimo utjecati na danas. Isto tako smo informirani o Domovinskom ratu i mirnoj reintegraciji.

Sve u svemu, predlažem mirotvornu školu i organizaciju svima, tamo rade divni ljudi i stvarno se trude održati ovu ljepotu svijeta koju smo dobili. Sam rad u organizacijama otvara nove vidike, otvara nova vrata i može ponuditi samo dodatak koji će ući nečiju zbirku znanja.

Zahvaljujem se na ovome predivnom iskustvu i nadam se da ćemo u budućnosti imati suradnju s mirotvornom organizacijom Osijeka i kao škola, a govorim i za sebe osobno.

David Mrđanov

Povodom priznanja koje su dobile tri škole na području cijele Hrvatske, sastali su se učenici Srednje škole Delnice, Ekonomske škole Vukovar i Islamske gimnazije dr.Ahmeda Smajlovića kako bismo zajedno kroz radionice učili o miru, nenasilnoj komunikaciji, otkrivanju, definiranju i rješavanju problema, ponašanju u sukobu, medijaciji,...te jednoj izreci koju bismo svi trebali upotrebljavati: NIKAD NE SJEDITE NA SVOJIM POTREBAMA! Mi smo svi različiti, ali nam svima treba mir. Dijeljem naših iskustava i iskustava naših profesora mnogo smo toga naučili, kroz igru i zabavu se spojili, o miru nismo dvojili! Da ga širimo svi i time smo zadovoljni mi! Želimo i vama isto to da iskorijenimo zlo!

Željka Mašić