Obilježili smo Noć knjige 2022. u EŠV!

Autor: Marija Bratonja, 27. 4. 2022.

Manifestaciju Noć knjige koristimo kao poticaj na čitanje, njegovanje kulture čitanja i pismenosti, slobodu izražavanja i prava na informaciju, a ove godine odlučili smo zajedničkim snagama organizirati Noć knjige na razini cijele škole koja se održala u večernjim satima 26.travnja 2022. s bogatim programom i u prekrasnom ambijentu. Noć knjige jedanaestu se godinu zaredom održava povodom Svjetskoga dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja), a ogledajući se u ovogodišnjoj temi „ sloboda i knjiga kao prostor slobode željeli smo slaviti slobodu u svakom smislu: slobodu izražavanja, slobodu igranja, mišljenja, slobodu kretanja i interakcije koja nam je bila uskraćena Covid panedemijom.

Tako su naši učenici i djelatnici mogli uživati u brojnim aktivnostima koje smo im pripremili:

Motivirajuće stablo je aktivnost koju je vodila prof. Dora Markić u kojoj se tragalo za motivirajućim citatima koje su onda sudionici stavljali na naše malo stablo.

Knjigolov je radionica koju je vodila stručna suradnica školska knjižničarka Marija Bratonja, a u kojoj su učenici u skupinama, prema dobivenim asocijacijama, tragali za knjigama te nakon čitanja jednog poglavlja rješavali križaljku vezanu uz pročitan tekst, a najbrži su osvojili i nagrade.

Bookface in Your Face je radionica koju je vodila prof. Tihana Lenđel, u kojoj su učenici naslovnice knjiga uklopili u selfie snimljen vlastitim mobitelom i to su izvrsno i maštovito napravili.

Čitanje poezije uz glazbu vodila je prof. Slađana Milješić Ćićić, a učenici su uz glazbenu pratnju čitali vlastitu i poeziju poznatih autora i autorica.

Boemski život je predstavila prof. Mirjana Radišić Balihodžić uz pomoć učenika, boemsku atmosferu i poeziju.

Mudrost u književnosti su učenici pronašli uz pomoć prof. Mirjane Grahovac, tragajući za citatima i izrađujući plakate.

U školskom su holu kreativci pod vodstvom prof. Jelene Vukosavljević izrađivali 3D plakat Žena u književnosti.

Pod posebno osvijetljenom sjenicom i uz baklje, učenici su se mogli okušati i u stroytelling igrama poput Pričosvijeta, Giri game-a i Storyteller Cubes-a. Na samom kraju svi su se okupili na završnom Kahoot kvizu vezanom uz knjige i čitanje koji je vodila prof. Tihana Lenđel u školskoj knjižnici. U jakoj konkurenciji dobili smo 3 najbolje poznavateljice knjige i čitanja koje su osvojile vrijedne nagrade.

Cijeli program održao se u unutarnjem i vanjskom dijelu škole ( hodnik, sjenica, dvorište), budno ga je pratila ekipa sa školskoga radija EŠV. Kako uz zabavu i igru najbolje ide i hrana, naš profesor, majstor od roštilja, Dubravko Stanišić bio je zadužen za najfiniju zakusku.

Hvala svim učenicama, učenicima i djelatnicama na organizaciji i sudjelovanju u ovoj sjajnoj Noći knjige i vidimo se i sljedeće godine!

Marija Bratonja i Željka Geto, školske knjižničarke

Video o Noći knjige 2022. u EŠV pogledajte na: https://youtu.be/qqqmyGQBiQ8