PONOS DOMOVINE-FINALE

Autor: Marija Bratonja, 29. 6. 2011.

Učenici Josip Podunajec, Leon Špiljar i Petar Džaja u ekipi „Grom“ osvojili 2., a Kristijan Krajinović, Marinko Margarin i Mateo Jurčan u ekipi „Vučedol“ 7. mjesto

Povodom Dana državnosti Republike Hrvatske u Zagrebu je održana završnica projekta Ponos Domovine – natjecanja učenika srednjih škola u poznavanju tema vezanih uz Domovinski rat, hrvatsku povijest, zemljopis, kulturu i umjetnost te u 5 sportskih disciplina.Projekt je pokrenula i organizirala braniteljska zadruga Studium iz Zagreba uz pokroviteljstvo predsjednika Hrvatskog Sabora gosp.Luke Bebića.

U završnicu se, nakon kvalifikacijskog i polufinalnih natjecanja, plasiralo 9 ekipa po 3 člana iz Varaždina,Pregrade,Splita,Biograda,Širokog Brijega te po dvije ekipe iz Zagreba i Vukovara.

Vukovar su ponosno predstavljali učenici Ekonomske škole Vukovar:Josip Podunajec, Leon Špiljar i Petar Džaja u ekipi „Grom“ te Kristijan Krajinović, Marinko Margarin i Mateo Jurčan u ekipi „Vučedol“.

Nakon pojedinačnog rješavanja testa znanja od 60 pitanja te ekipnih  rezultata iz sportskih disciplina: trčanja na 60 metara, skoka u dalj, pucanja iz zračne puške, pikada i leteće kuglane pobjedu je odnijela ekipa „Pauci“ iz Splita s 388 bodova, dok je izvrsno drugo mjesto pripalo ekipi „Grom“ iz Vukovara sa svega 2 boda manje. Treće mjesto je osvojila ekipa XI. zagrebačke gimnazije, a druga vukovarska ekipa „Vučedol“ osvojila je 7.mjesto.

Tijesan konačni rezultat pokazatelj je izjednačenosti i dobre pripremljenosti svih sudionika, pri čemu je malu prevagu odnijelo iskustvo pobjedničke ekipe,budući su oni ove godine maturirali u splitskoj IV. gimnaziji, dok su naši „ekonomci“ učenici drugog i trećeg, a Mateo Jurčan, najmlađi sudionik finalnog natjecanja, učenik je prvog razreda.

Proglašenje pobjednika i dodjela vrijednih nagrada održana je na Medvedgradu na Oltaru Domovine, 25. lipnja kao dio proslave Dana državnosti koju su organizirali Hrvatski branitelji grada Zagreba.Svečanost je svojim skladnim pjevanjem, mladošću i ljepotom uveličao zbor Ekonomske škole Vukovar pod ravnanjem profesorice Sanje Matičić koji  je dan ranije sudjelovao i na otvaranju izložbe učeničkih likovnih i literarnih radova na temu Domovinskog rata, u vestibulu Glavnog kolodvora u Zagrebu.

Ravnatelj Ekonomske škole Vukovar, profesor Ivan Penava je istaknuo da su naši učenici , ne samo zbog sudjelovanja na natjecanju državne razine nego i zbog truda, poštenja  i entuzijazma s kojim su prihvatili ovaj projekt,  na ponos roditeljima, školi i gradu Vukovaru.Time su pokazali da Domovinski rat i značaj Vukovara u Domovinskom ratu mlade generacije neće zaboraviti, već će ga s ponosom i zahvalnošću isticati.Posebno ga je razveselila i činjenica da su se u konkurenciji s gimnazijskim ekipama naši učenici ravnopravno borili te su se pokazali fizički najspremniji jer su bili uvjerljivo najbolji u sportskim disciplinama.

Na kraju, uz čestitku pobjednicima i svim sudionicima , želimo našem zboru i natjecateljima vesele  praznike i zasluženi odmor tijekom ljeta.

Tomislav Lešić,prof.

*ostale fotografije s natjecanja možete pogledati u foto-galeriji u izborniku s desne strane

Ukupno: 920382