Dan sigurnijeg interneta

Autor: Sanja Sabo-Ris, 7. 2. 2012.

Dan sigurnijeg interneta  7. veljače 2012. Povežimo generacije – Otkrijmo digitalni svijet zajedno... sigurno!

Ovogodišnja tema Dana sigurnijeg interneta govori o dopiranju online svijeta do svih generacija i kultura, ohrabrujući obitelji na zajednički rad i učenje o sigurnom ponašanju u online okruženju. Bez obzira imamo li 5, 40 ili 75 godina, koristimo li internet jednom mjesečno ili više puta dnevno, svatko od nas može pridonijeti pozitivnim online iskustvima, međusobnom razumijevanju i savladavanju online vještina i sigurnijeg korištenja interneta. Svatko od nas ima važnu ulogu u stvaranju sigurnijeg interneta za svu djecu.

Danas su naš offline i online svijet usko povezani, od obitelji koje komuniciraju pomoću web-kamera s rođacima i prijateljima u inozemstvu pa do djece koja svoju zadaću rade na internetu. Online svijet je jedinstvena arena gdje ljudi svih dobi mogu učiti jedni od drugih, naročito o sigurnosti na internetu. Mladi, koji posjeduju znanja o novim tehnologijama, mogu poučavati starije o korištenju novih tehnologija, dok bake i djedovi mogu, na temelju svojih životnih iskustava, davati savjete mlađima kako ostati siguran na internetu dok zajednički otkrivaju digitalni svijet.

Dan sigurnijeg interneta (SID) svake godine u veljači organizira mreža Insafe (www.saferinternet.org) kako bi se promoviralo sigurnije i odgovornije korištenje online tehnologija i mobilnog interneta, naročito među djecom i mladima širom svijeta. Svake godine organiziraju se stotine događanja kojima se promiče osviještenost o problemima sigurnosti na internetu.

Tijekom proteklih godina Dan sigurnijeg interneta postao je značajan događaj u kalendaru aktivnosti koje se provode s ciljem podizanja sigurnosti na internetu. Pokrenut je 2004. godine kao inicijativa projekta EU SafeBorders te nastavljen kao jedna od prvih aktivnosti Insafe mreže 2005. godine. Od tada je Dan sigurnijeg interneta prerastao tradicionalne geografske granice te se danas obilježava u više od 70 zemalja na šest kontinenata.

Svake godine Insafe nastoji dotaknuti probleme koji se tiču interneta te odabire najaktualniju temu, od cyberbullyinga do korištenja društvenih mreža. Ove godine u središtu je pozornosti povezivanje generacija te pozivamo ljude svih dobi, od male djece preko njihovih roditelja pa do baka i djedova, da „otkriju digitalni svijet zajedno … sigurno“.

Ukupno: 919876