Međunarodni dan mira - 21. rujan

Autor: Sanja Sabo-Ris, 21. 9. 2012.

Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini i od tada se obilježava kao Međunarodni dan mira. Detaljnije informacije pročitajte u nastavku...

Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim jednostavnim djelima zajednički šire poruku mira. Taj je dan određen odlukom Opće skupštine UN-a 1981.godine, da bi se godinu dana kasnije, 1982. slavio prvi put. Ta ista skupština 2001. godine proglašava 21. rujna Međunarodnim danom mira. Osnivajući Dan mira, UN se posvetio radu za postizanje mira u svijetu, podupirući i ohrabrujući druge nacije da učine isto. Nakon rasprava o uvođenju Dana mira i tome što bi on trebao predstavljati zaključeno je da će on postojati kako bi se kontinuirano podsjećalo na potrebu jačanja mirovnih poruka i ideja među svim ljudima i nacijama. Taj dan je jedinstven instrument kojim se naglašava da je naša primarna zadaća ispred svih ostalih interesa i nesuglasica zapravo mir. Od osnutka do danas, obilježavanje Dana mira pokazalo je napredak. Proširio se tako što je uključio milijune ljudi sa svih strana svijeta. Oni tada zajednički sudjeluju u raznim događanjima, okupljanjima, odlaze na koncerte i sudjeluju u raspravama na forumima.

Svatko i svugdje može slaviti taj dan! Bilo samo jednostavnom gestom, kao što je paljenje svijećau podne ili meditacijom. Slavljenje može biti kroz uključivanje prijatelja i kolega na poslu, raznih udruga i organizacija, kroz poziv vladama da se pridruže organiziranju događanja za taj dan.Utjecaj milijuna stanovnika svijeta sa svih strana koji su udruženi na taj dan je ogroman!

Dan mira označava i "dan prekida vatre" bilo da se radi o razmiricama osobnog ili poliitičkog tipa. Iskoristimo taj dan za stvaranje mira počevši od vlastitih međuljudskih odnosa. Dan prekida vatre se počeo označavati 2001. rezolucijom koju je donijela Opća skupština.Na taj se dan pozivaju sve članice UN-a, vladine i nevladine udruge te pojedinci da uz odgovarajuće ponašanje, kroz edukacije i podizanje opće svijesti za taj dan, sudjeluju svojim doprinosom u čast prestanka neprijateljstva.

Zamislite jedan dan bez nasilja, što bi to značilo za cijelo čovječanstvo?

Ukupno: 920383