23. travnja - Svjetski dan knjige i autorskih prava

Autor: Sanja Sabo-Ris, 23. 4. 2013.

Svjetski dan knjige i autorskih prava proglasio je UNESCO 15. studenog 1995., a obilježava se u više od stotinu zemalja. Na taj dan nastoji se uključiti autore, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne i privatne institucije, neprofitni sektor i medije u osvještavanje važnosti knjiga i čitanja.

Prigodnim programima UNESCO nastoji poticati čitanje i izdavaštvo i zakonsku zaštitu autorskih prava.

Dan 23. travnja odabran je iz nekoliko razloga. To je simboličan datum u svjetskoj književnosti jer je toga dana 1616. umro pisac Miguel de Cervantes, a rođen William Shakespeare, a sama zamisao temelji se na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Sv. Jurja.

Što je autorsko pravo?

Autorsko pravo je pravo koje uživaju stvaratelji književnih, znanstvenih ili umjetničkih djela. Autoru pripada autorsko pravo na njegovu autorskom djelu činom samog ostvarenja djela.

Autor je fizička osoba koja je stvorila originalnu intelektualnu tvorevinu, koja ima individualni karakter i koja je na neki način izražena.

Više o zaštiti autorskih prava možete saznati u online udžbeniku CARNetovog edukacijskog centra Edupoint pod nazivom Uvod u zaštitu intelektualnog vlasništva u Republici Hrvatskoj.

Creative Commons licence

U duhu slobodne razmjene znanja i informacija, u današnjem digitalnom dobu sve je prisutnije licenciranje putem Creative Commons licenci. Cilj Creative Commons licenci jest širenje prostora slobodnog stvaralaštva, razmjena i javna dostupnost djela iz područja glazbe, fotografije, filma, videa, književnosti, dizajna, znanosti.

Licenciranje putem Creative Commonsa vrlo je jednostavno. Dovoljno je da na web stranici http://creativecommons.org/ odaberete prava koja želite ustupiti te tako dobivate licencu koja poštuje odabrane uvjete, koja je na vašem jeziku i usklađena s pozitivnim pravnim propisima vaše države.

Ukupno: 919765