Predavanje o Domovinskom ratu

Autor: Marija Bratonja, 28. 5. 2013.

Kao i prethodnih godina, tako i ove, u sklopu nastavnog programa iz povijesti za učenike drugih razreda u nastavi na hrvatskom jeziku, organizirali smo u Ekonomskoj školi Vukovar predavanje na temu Domovinski rat s posebnim osvrtom na događaje u Vukovaru

Predavanje je održano 24. svibnja 2013.g. u suradnji s Udrugom branitelja iz Domovinskog rata koje je zastupao poštovani natporučnik u mirovini, gospodin Ivan Štefec. Svojim nam je predavanjem o pojedinostima ratnih događanja, čiji je sudionik bio, približio značenje, istinu, osjećaje te značajke svega doživljenog i preživljenog. Posebice ističe događaj pogibije generala Blage Zadre na Trpinjskoj cesti koji je ostavio snažan emotivni dojam na sve suborce tada, ali svakako i na sve nas koji smo nakon svih ovih godina slušali i gledali čovjeka koji je svojim govorom i gestikulacijom proživljavao te događaje iznova, želeći učenicima naglasiti važnost obrane domovine.

Predavanje je imalo kronološki poredak događaja za razdoblje od 1991. Do 1995., a aktivno sudjelovanje i interesantna pitanja učenika uokvirili su temu u jednu cjelinu. U pripremi prof. Matića zajednički smo pogledali prezentaciju na temu Domovinskog rata te slikom doživjeli svu strahotu rata, ali i ponos i poruku. Složili smo se da je Domovinski rat nešto što se ne smije zaboraviti, ali isto tako da je i budućnost ovisna o toleranciji i razumijevanju. Jer ako živimo u prošlosti i ako nam život ispunjavaju ove ružne slike onda ne ostavljamo prostor za one lijepe i tako činimo štetu sebi i drugima. Ipak, nije uzalud napisano „Povijest je učiteljica života“. Na završetku smo snimili zajedničku fotografiju  kao uspomenu i kao podsjetnik na važnost događaja i značaj Vukovara u cijelom Domovinskom ratu.

Učenici s prof. Matićem i predavačem natporučnikom Štefecom

Gabrijel Matić, prof.