Projekti 2014./2015.

Projekt DEAR Student

Autor: Marija Bratonja, 8. 9. 2015.

Ekonomska škola Vukovar, u suradnji s Hrvatskim institutom za lokalnu samoupravu (HILS), sudjelovala je tijekom 2014./ 2015.  školske godine u projektu DEAR Student koji se provodi u šest zemalja Europske unije (Bugarska, Hrvatska, Italija, Portugal, Rumunjska i Španjolska)...

Cilj projekta je podizanje svijesti i educiranje o održivom razvoju čovječanstva, kod  svih dionika lokalne zajednice, osobito osnovnih i srednjih škola.

Profesorice koje su   sudjelovale u projektu J. Vukosavljević, J. Jaman i M.Mirković, prošle su edukaciju o održivom razvoju, a zatim su teme o održivom razvoju uključile u nastavni kurikulum. U projektu su sudjelovali  brojni učenici (razredi I.a, I.c, II.a, II.c i II.d, III.c i III.g),  u okviru predmeta Sociologija, Etika, Povijest i kroz  Sat razrednika.  Cilj je bio osvijestiti  učenike o održivom razvoju, ali ih i potaknuti  na odgovorno ekološko ponašanje, ne samo u školi, već i kod kuće, u lokalnoj zajednici. Dakle, poticati održive navike za održivi razvoj.

Učenici su u okviru projekta imali predavanja  o održivom razvoju – upoznati su s njegove tri dimenzije (ekološka, gospodarska i društvena), zatim radionice  u kojima su izrađivali plakate, kontejnere za primarnu selekciju otpada u učionici i školi te snimali kratke filmove. Zatim su izrađivali prezentacije i referate o raznim temama iz sve tri dimenzije održivog razvoja kao što su  značaj recikliranja, korištenja obnovljivih izvora energije, štednja energije, klimatske promjene, socijalno poduzetništvo, problem bogatih i siromašnih, konzumerizam, održiva potrošnja, granice i mogućnosti održivog razvoja itd. Na kraju, učenici su se odlučili i na neke akcije - prikupljanje plastičnih boca te sadnju sadnice Paulovnije u školskom dvorištu  kako bi ukazali na značaj korištenja obnovljivih izvora energije, ali i uljepšali svoje dvorište.

Mirjana Mirković, prof.

Ukupno: 920318

> Projekti Ekonomske škole Vukovar  > 2014./2015.