Vijesti iz školske knjižnice

Školska knjižničarka na „YOPM! Youth Organizations and Project Management“ trening seminaru

Autor: Marija Bratonja, 20. 3. 2019.

U prosincu 2018.g. Agencija za mobilnost i programe Europske unije raspisala je natječaj za prijavu na aktivnost transnacionalne suradnje pod nazivom „YOPM! Youth Organizations and Project Management“ koja se održavala u Mollini, u Španjolskoj, od 6. do 11.ožujka 2019.g...

S obzirom da naša škola, a ni ja osobno, nemamo velikih iskustava s Erasmus+ projektima (osim projekta Brucken bauen u kojem naša škola trenutno sudjeluje), odlučila sam se prijaviti te saznati nešto novo o projektnom menadžmentu i povezati se sa drugim sudionicima i mogućim partnerima na nekim budućim Erasmus+ projektima. Moja prijava je prihvaćena te sam 6.ožujka krenula iz Osijeka put Molline, na kraju kao jedina sudionica iz Hrvatske. Prvo što sam shvatila je bilo da do Molline nije lako doći. 3 leta, 3 aviona, 4 zrakoplovne luke i jedna vožnja autobusom. I nakon 12 sati putovanja već sam stigla na odredište.

Na trening seminaru u organizaciji Španjolske nacionalne agencije, sudjelovala su 24 edukatora i osobe koje rade s mladima iz raznih zemalja: Norveške, Danske, Litve, Njemačke, Slovačke, Španjolske, Portugala, Slovenije, Bugarske i Luksemburga.  Nakon predstavljanja sudionika, krenuli smo od svoje uloge u organizaciji i sudjelovanja u organizaciji preko komunikacije, povezivanja, uloga u organizaciji, koordinacije i vodstva, alata za suradnju, povezivanja i partnerstva, priroriteta u našim projektima do KA2 Erasmus + projekata, upravljanja projektnim ciklusima, prostora za samousmjereno učenje te učenja i Youthpassa. Naglasak je stavljen na inkluziju i različitost, komunikaciju i proces odlučivanja. Predstavljene su nam različite tehnike u procesu odlučivanja te je istaknuta važnost povezivanja politike za mlade (EU Youth Strategy) u Erasmus + projektima. Uz mnogo rada, imali smo vremena i obići Granadu, Malagu i Mollinu i uživati u španjolskoj gostoljubivosti.

Ovaj trening seminar bio je zaista koristan, saznala sam mnogo o pisanju i upravljanju Erasmus+ projektima, KA 2 te upoznala potencijalne partnere na budućim projektima. S obzirom da su predavači zaposleni u Španjolskoj nacionalnoj agenciji na evaluaciji Erasmus+ projekata, puno su nam pomogli svojim savjetima za pisanje budućih projekata i prijave na natječaje.

12.ožujka, nakon 2 leta i cjelonoćne vožnje autobusom, stigla sam natrag u Osijek s jednim lijepim i korisnim iskustvom.

Marija Bratonja, školska knjižničarka

> O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice