Kutak za učenike

Dragi učenici ovaj kutak namijenjen je  vama.  Čitajte aktualna događanja iz škole,  obavijesti, zanimljivosti, najave i pozive.

Želite li podijeliti svoje radove u bilo kojem obliku (prezentacije, tekstualni radovi, audio i video radovi, crteži i sl.) javite se u školsku knjižnicu.

Za nove zamisli smo uvijek otvoreni!

Vijesti za učenike

Međunarodni dan tolerancije - 16. studenoga

Autor: Željka Geto, 16. 11. 2015.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima.

Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

UNESCO je proglašenjem međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge.

UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako:

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama."

Jedno od osnovnih oruđa u borbi protiv predrasuda i težnji ka tolerantnijem društvu, ali i našem osobnom razvoju jest znanje. Poznavanjem drugih kultura, upoznajemo druge ljude, druge navike, običaje, kulturu, izražavanje, vjerovanje. Učeći o različitom, preispitujemo i svoje vrijednosti, prioritete i uvjerenja.

"Najznačajniji rezultat edukacije je tolerancija."

– Helen Keller

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju i činjenica da će hrvatsko društvo na više razina postati raznolikije, daju nam jedinstvenu priliku da postanemo tolerantniji prema različitostima i „netolerantni" prema diskriminaciji. To istovremeno ne znači gubitak vlastitog identiteta, već upravo suprotno - njegovanje vlastitih posebnosti podrazumijeva kao preduvjet poštivanje drugih i drugačijih. Naime, cilj nije onemogućiti izražavanje bilo čijeg mišljenja ili stava, ili pak učiniti diskriminatorne stavove nevidljivima za javnost, a da i dalje postoje u svakodnevnom postupanju i komunikaciji pojedinaca već mijenjati svijest ljudi ukazujući na vrijednosti ključne za ravnopravan i miran suživot. Tolerancija je svakako jedna od njih – možda i najvažnija.

"Ne slažem se s onim što misliš, ali ću do kraja braniti tvoje pravo da to kažeš."

– Voltaire

U našoj školi Međunarodni dan tolerancije obilježili smo prigodnim plakatom s porukama koje potiču toleranciju u međuljudskim odnosima.

Izvor:

Ukupno: 919900