𝐋𝐣𝐞𝐩𝐨𝐭𝐚 𝐣𝐞 𝐮 𝐨𝐜̌𝐢𝐦𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐦𝐚𝐭𝐫𝐚𝐜̌𝐚

Autor: Željka Geto, 19. 12. 2023.

Pod mentorstvom nastavnice Marije Grgić proveli smo školski projekt pod nazivom “Ljepota je u očima promatrača”. U provedbi su sudjelovali učenici 2. g razreda, ali i učenici drugih razreda. Prva aktivnost koju smo trebali provesti je bila da na internetu pronađemo nama lijepu osobu i potom objasnimo zašto nam je lijepa. Zanimljivo je bilo da je svakome netko drugi lijep i da svatko ima svoje poimanje ljepote, kao što netko najviše voli ljiljane, a netko tratinčice.

Zatim smo dobili zadatak da u paru provedemo istraživanje i napišemo nekoliko osoba koje su poznate i uspjele u životu zbog svog izgleda i nekoliko osoba koje su uspjele zbog znanja ili talenta. Uslijedio je razgovor nakon kojega smo utvrdili da ljepota nije važna da bi smo uspjeli u životu.
Iduća aktivnost nam je bila podijeliti se u parove i fotografirati svog para te njegovu fotografiju obraditi u digitalnom alatu za uređivanje fotografija. Svrha aktivnosti je bila osvijestiti medijski prikaz nečije ljepote i mogućnosti iskrivljavanja stvarnosti. Nakon obrade fotografija, neki učenici su bili kao potpuno druge osobe.
Četvrta aktivnost odnosila se na podizanje svijesti o važnosti unutarnje ljepote. U tu svrhu proveli smo anketu u našem razredu i u još dva razreda. Anketa se sastojala od dva pitanja: 1. Što prvo primijetiš kod djevojke/dečka i 2. Nakon upoznavanja, što ti se najviše sviđa kod djevojke/dečka? Odgovore smo napisali na ploči i zajedno prokomentirali.
Odgovori su bili zanimljivi i raznoliki, ali su na kraju doveli do zaključka da je vanjska ljepota kao lijepo umotani poklon kojemu se svi divimo neko, kratko vrijeme, ali ga svi želimo otvoriti i vidjeti što je unutra. I ako nam se ne sviđa sadržaj, onda nam više nije važno ni da je bio umotan u najljepši i najskuplji omot na svijetu.
Zaključili smo i da je svatko od nas različit i da svatko ima svoje poimanje ljepote.
Znači kakva god bila naša vanjština, ona će nekome biti lijepa baš takva kakva jest, ali treba se usmjeriti na unutrašnju neprolaznu ljepotu koja s vremenom može biti sve ljepša i onda ćemo biti lijepi svima, a što je najbitnije i sami sebi.
Dora Strinić i Mirjam Džaja