Europski tjedan kretanja

Autor: Sanja Sabo-Ris, 18. 9. 2012.

U razdoblju od 16. do 22. rujna širom Europe, te u mnogim gradovima na drugim kontinentima održava se najmasovnija manifestacije posvećene održivom kretanju - Europskog tjedna kretanja.

Europski su građani još od njezinih početaka 2002. godine u velikom broju prepoznali u ovoj inicijativi idealnu priliku da promijene svoj svakodnevni način putovanja po gradu i ostavljanjem automobila kod kuće učine veliki korak prema poboljšanju kakvoće zraka i unaprjeđenju svoga zdravlja. Želju svojih građana uvidjele su i lokalne vlasti, te je danas ova manifestacija postala svojevrstan praznik i simbol zalaganja za čistiji urbani okoliš u kojoj svake godine sudjeluje sve više gradova i općina.

Svake se godine Europski tjedan kretanja odabirom tzv. središnje teme usredotočuje na neki od gorućih problema povezanih s održivom mobilnošću. Središnja tema Europskog tjedna kretanja 2012. glasi "Kretanje u pravom smjeru" ("Moving in the Right Direction") odabrana je s ciljem poticanja na strateško promišljanje o održivoj urbanoj mobilnosti.

Imajući u vidu potrebu za preobrazbom Europe u moderno društvo, energetski učinkovitog gospodarstva koje ne opterećuje okoliš velikim emisijama onečišćujućih tvari i stakleničkih plinova, Europska unija prihvatila je čitav niz vrlo ambicioznih ciljeva koji se trebaju ispuniti do 2020. godine. Oni uključuju smanjenje emisija stakleničkih plinova za 20%, uz istovremeni porast energetske učinkovitosti u istom postotku, te dostizanje 20% udjela energije dobivene iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije. Jedan od glavnih izazova koji stoji na putu ostvarenja ovih ambicioznih ciljeva stalan je porast automobilskog prometa. Dodatan problem predstavlja činjenica što se velika većina automobila koji svakodnevno prometuju ulicama naših gradova i dalje pokreće izgaranjem naftnih prerađevina.

Sustavnim radom na poboljšanju prometa na lokalnim razinama, europski gradovi mogu znatno doprinijeti uspostavi energetske ravnoteže i učinkovitosti prometnog sustava s obzirom na okoliš, uz istovremeno povećanje kvalitete života u urbanim sredinama, čineći život zdravijim i zabavnijim.

Ukupno: 920930