Vijesti iz školske knjižnice

Svjetski dan audiovizualne baštine

Autor: Željka Geto, 26. 9. 2023.

Radi promicanja važnosti očuvanja audiovizualne baštine, UNESCO  je 27. listopada proglasio Svjetskim danom audiovizualne baštine čime se želi osvijestiti vrijednost audiovizualnih dokumenata kao sastavnog dijela nacionalnog identiteta svake zemlje te upozoriti na hitnu potrebu njihove zaštite.

Budući da su mnogi audiovizualni materijali nepovratno izgubljeni zbog zanemarivanja i tehnološke zastarjelosti, obilježavanje tog dana u mnogome doprinosi podizanju svijesti o važnosti audiovizualnih dokumenata, kao sastavnog dijela nacionalnog identiteta svake zemlje i upozorava na hitnu potrebu njihove zaštite.

Audiovizualna baština u osnovi pripada 20. stoljeću, a ona uključuje sve naslijeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju.

Ove godine tema Svjetskog dana audiovizualne baštine bila je Povratak u osamdesete te su na nacionalnoj razini u pojedinim kinima prikazivani filmovi koji su obilježili to razdoblje.

Preporuke filmova koji će vas vratiti u osamdesete godine prošlog stoljeća i koji su na ovogodišnjem programu Svjetskog dana audiovizualne baštine su:

Glembajevi (Antun Vrdoljak, 1988.).

Oficir s ružom (Dejan Šorak, 1987.)

Servantes iz malog mista (Daniel Marušić, 1982.)

Program povodom Svjetskog dana audiovizualne baštine održava se u partnerstvu Kino mreže i Hrvatskog državnog arhiva/Hrvatske kinoteke uz financijsku podršku Zaklade Kultura nova i Hrvatskog audiovizualnog centra. Svi materijali koji se koriste za održavanje programa arhivsko su gradivo iz zbirke Hrvatskog državnog arhiva.